Oczywiście nagłówki dotyczące Rolex GMT-Master II ref. 116710LN wszystko kręci się wokół jego ramki. Nowo opatentowany materiał Rolex zastąpi wkładki używane w wielu zegarkach sportowych/narzędziowych tej marki, które były wykonane z aluminium od lat 50. XX wieku. Chociaż jest mocne i sprężyste, aluminium jest podatne na zarysowania i blaknięcie z upływem czasu przy normalnym zużyciu i użytkowaniu. opracowany w całości przez repliki Rolex, jest wysoce odporny na zarysowania i praktycznie odporny na blaknięcie w świetle UV.
Zaczynając jako bardzo drobny proszek z tlenku cyrkonu lub tlenku glinu, substancja jest mieszana z różnymi pigmentami, aby nadać jej ostateczny kolor i wraz z klejem klejącym umożliwia formowanie jej w pożądany kształt. Materiał jest następnie formowany przez umieszczenie go pod wysokim ciśnieniem i podgrzanie do około 1600°C przed schłodzeniem, co zmniejsza jego objętość o 25% i nadaje mu niesamowitą wytrzymałość i twardość. Cyfry są grawerowane frezem diamentowym, następnie oznaczenia wypełniane są platynowym lub 18-karatowym złotem (żółtym lub gwiaździstym) w technologii PVD, a na koniec całość jest polerowana.
Cerachrom stanowi ważny krok naprzód dla fałszywego Rolexa jako marki. Jednak w przypadku modelu GMT-Master II 116710LN wciąż brakuje elementu układanki. Rolex nie wymyślił jeszcze, jak dodać dwa kolory do ramki, co od początku było wizytówką kolekcji. Dwukolorowa luneta GMT stała się ważną cechą zegarka.
Rolex nie zajął się kwestią ceramiki dwukolorowej do 2013 r., kiedy wprowadził numer ref. Dopiero w 2013 roku Rolex wprowadził model 116710BLNR z niebiesko-czarną ramką Cerachrom, dzięki czemu zegarek zyskał kolejną nieoficjalną nazwę („Batman”). Biorąc to wszystko pod uwagę, referencyjny 116710LN nie jest pierwszym zegarkiem GMT z czarną ramką w historii firmy. Fałszywy Rolex oferował całkowicie czarną ramkę dla GMT-Master i GMT-Master II od wczesnych lat 70., więc fakt, że nr ref. 116710LN jest wyposażony w jednokolorową ramkę, która nie jest odejściem od historii linii, ale po prostu odzwierciedleniem ówczesnych możliwości produkcyjnych Rolexa.